GELENEKTEN GELECEĞE GAZİANTEP YEMEKLERİ

Tahir Tekin Öztan

İlk Basım Tarihi2018
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüYemek
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltli
ISBN9786058094024
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası30

 

Gaziantep Mutfağı, 2015 yılında Gastronomi dalında, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na girerek dünyanın en önemli sekiz mutfağından biri olduğunu dünya çapında tescillemiştir. UNESCO Gaziantep Mutfağı’nın lezzet ve çeşitliliğini bu ağa dâhil ederek, Gaziantep’in potansiyelini ortaya koymuştu. Gaziantep Mutfağı, Türk mutfağı arasında yegâne bir özelliğe sahip olduğunu bütün dünyaya tanıtmıştır.

Gaziantep Mutfağı’na dair yayınladığımız bir diğer çalışma Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri başlığını taşımaktadır. Bu kitap, Gaziantep’in zengin mutfağında bulunan yemekleri ve tariflerini zengin fotoğraf görselleriyle ortaya koymaktadır. Kitabın yazarı Tahir Tekin Öztan bu kitabın ortaya çıkmasını bir hayali olarak görmüş ve uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan bu kitabı meydana getirmek için, yaklaşık 1200 kadınla görüşmüştür. Gaziantep’in il, ilçe ve köylerine giderek unutulmaya yüz tutmuş Gaziantep yemeklerini birebir görüşerek kayıt altına almıştır.

Yemek kitaplarında pek görülmeyen sıra dışı bir metotla, tespit edilen her bir yemek farklı bir hanım tarafından tarihlendirilmiştir. Böylece Gaziantep’in geçmişinde var olan zengin mutfağı günümüz hanımları aracılığı ile günümüze ve geleceğe aktarılmıştır.

Öne çıkanlar