GAZİANTEP GEZİ REHBERİ

Hasan Yelken

İlk Basım Tarihi2018
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltsiz
ISBN9786058094031
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası29

 

Gaziantep, bünyesinde barındırdığı, zengin kültürel mirası ile günümüzde turistlerin durağı olmuştur. Gezilmesi ve görülmesi gereken birçok doğa ve tarihi mekânı bulunan şehrimize ait kapsamlı bir gezi rehberi oluşturulması ihtiyacı olduğu düşüncesiyle Gaziantep Gezi Rehberi kitabını yayınladık.

Gaziantep Gezi Rehberi adlı bu kitap uzun yılların birikimi olarak ortaya çıkmıştır. Gaziantep turizminin pek bilinmeyen yönleri Fotoğraf Sanatçısı Dt. Hasan Yelken’in zengin içerikli fotoğraflarıyla ve deneme türü gezi yazılarıyla bir araya getirilmiş; Gaziantep’in ilkçağlardaki tarihi, arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan bilgileri, değişik medeniyetlere ait eserleri, Osmanlı dönemi mimari eserleri üzerinde durulmuştur. Kitap başta şehir merkezindeki tarihi ve turistik mekânları özelikleriyle ortaya koyduğu gibi, Gaziantep’in ilçeleri olan Nizip, Oğuzeli, Araban, Karkamış, İslahiye, Yavuzeli, Araban ve Nurdağı’nda bulunan tarihi, arkeolojik ve gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Bu bağlamda, önceden beri bilinenlerin yinelenmesi bir kenara, buralara ulaşımın detaylı tarif edilmesi ile de çok faydalı ve kullanışlı bir rehber oluşturulmuştur.

Bu çalışma ile Gaziantep’in geçmişten beri ne kadar farklı zenginlikleri bünyesinde barındırdığını gözler önüne sermeyi ve hem Gazianteplilere hem de turistlere kapsamlı bir gezi kılavuzu oluşturmayı amaçladık.

Öne çıkanlar