MİLLİ MÜCADELE KARTPOSTALLARI

Murat Uğurluer

İlk Basım Tarihi2020
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüTarih
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltli
ISBN9786058094017
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası28

 

Nereden geldiğimizi, kim olduğumuzu, bugün sahip olduklarımızı kimlere borçlu olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak, bizden sonraki nesillere aktarmak adına ve Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. yıl dönümü gibi önemli bir tarihte kartpostalları yayınlayarak okuyucuya sunduk. Böylece yazılı metinleri tamamlayıcı ve daha kalıcı hale getiren unsurlar olarak görsel malzemeleri bir bütün halinde topladık.

Milli Mücadele kartpostallarının çoğunlukla resmedilmiş örneklerden oluşmasının onlara verdiği ilgi çekici ve destansı atmosferinin yanı sıra, bu kartpostalların en dikkat çekici yönlerinden birisi de kartpostallarda yer verilen görsellerin ve kullanılan metinlerinde gösterdiği üzere vatanın kurtarılacağına ve işgalcilerin Anadolu topraklarından sökülüp atılacağına duyulan derin ve sarsılmaz inancın varlığını gözler önüne sermesidir. Milli Mücadele’ye farklı bir açıdan bakmamızı sağlayan bu kartpostallar tarihin sayfaları arasında unutulup gitmiş isimsiz kahramanları da tanımamızı sağlamaktadır.

Milli Mücadele kartpostallarında kullanılan yoğun sembolizm, bu kartpostalların yorumlanması ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Bu çerçevede kartpostallarda vurgulanmak istenen unsurların iyi anlaşılabilmesi ve verilmek istenen mesajları net bir biçimde kavranabilmesine katkıda bulunabilmek adına her kartpostalın altına açıklamalar yazılmış, altlarında Osmanlıca yazı ve şiirler bulunan kartpostallarda ise bu metinler Latin harflerine çevrilerek anlaşılır hale getirilmiştir. Seri halinde basılmış örneklerde kartpostalın ait olduğu seri ve varsa sıra numarası da belirtilmiştir.

Öne çıkanlar