GAZİANTEP KİLİMCİLİK TARİHİ

Dr. M. Kâzım Erkent

İlk Basım Barihi2018
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma, Kültür
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltsiz
ISBN9786058346093
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası18

 

Gaziantep kilimi, binlerce yıllık bir birikim sonucu doğmuş, “Antep kilimi” olarak tanınmış ve kullanılmıştır. Türk kültürünüm derin izlerini taşıyan bu orijinal kilimler, zamanla yerini sanayi ürünlerine bırakmıştır. Gaziantepli kilim ustaları Antep kilimlerini uzun yıllar yurt içi ve yurt dışına ihraç etmişler ve uzun yıllar ülke ekonomisine katkıda bulunmuşlardır.

Türk kültür ve sanat tarihine dair önemli veriler sunan Gaziantep kilimleri üzerinde önemle durulması gerekmektedir. Bu düşünceden hareketle hazırlanan Gaziantep Kilimcilik Tarihi adlı kitap, geçmiş dönemlerde şehrin estetik değerlerinin kültürel altyapısının ve birikiminin ne kadar derin olduğunu çok kıymetli örneklerle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dr. M. Kâzım Erkent’in uzun uğraşlar sonucu hazırlamış olduğu bu çalışma, Gaziantep’in geçmişten beri ne kadar farklı zenginlikleri bünyesinde barındırdığını gözler önüne sermektedir.

Kitapta yer alan görsel malzemelerin ve kilimcilik sanatıyla uğraşanların isimlerinin, uzun ve yorucu bir mesainin sonucunda kaleme alınmış çok değerli ve gelecek nesillere aktarılması gereken birikimler olduğu görülmektedir.

Öne çıkanlar