KARKAMIŞ ANTİK KENTİ

Dr. Burhan Balcıoğlu

İlk Basım Tarihi2018
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma, Tarih
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltli
ISBN9786058123700
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası19

 

Gaziantep birçok doğa güzelliğine, medeniyetlerin mirasına ve kalıntılarına sahiptir. Bu açıdan kültürel bakımdan zengin bir şehirdir, Gaziantep. Karkamış ilçesinde bulunan antik şehir de bu zenginliklerden sadece küçük bir parçasını oluşturmaktadır. Bu minvalde, yakın tarihte dünyanın ilgisini çeken, Karkamış Antik Kenti’ne dair zengin görsel malzemelerle desteklenmiş bir kitap hazırlanmıştır.

Karkamış Antik Kenti uzun yıllar unutulmuş, 1911 yılında İngiliz arkeologlar tarafından yerinin tespit edilmesiyle kazı çalışmalarına başlanmıştır. 1911-1914 ve 1920 yıllarında yapılan kazılarda bulunan arkeolojik eserlerin bir kısmı yurt dışına çıkarılmış, bir kısmı da Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yer almaktadır.

Türkiye-Suriye sınır bölgesinin Karkamış Antik Kenti'nden geçmesi sebebiyle kentin bir bölümü Suriye, diğer bir bölümü de ülkemiz sınırlarında kalmış, kent 1920’li yıllardan 2011 yılına kadar yaklaşık 100 yıl arkeolojik çalışmaları kapalı kalmıştır. Karkamış 2011 yılında başlayan Türk-İtalyan kazı heyetinin ortak çalışmalarıyla yeniden gün yüzüne çıkartılmıştır.

Jeopolitik olarak çok önemli bir yerde bulunan ve Geç Hitit Dönemi'nin önemli bir kenti olan Karkamış ve eserlerini tanıtmak amacıyla hazırladığımız Karkamış Antik Kenti adlı bu kitabın okuyuculara faydalı olacağı düşünülmektedir.

Öne çıkanlar