ŞİVEYDİZ -
GAZİANTEP MUTFAĞI

M. Ragıp Güzelbey

 

İlk Basım Tarihi2017
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüYemek
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltli
ISBN9786058346086
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası17

 

Gaziantep, zengin mutfağından ötürü, lezzet ile özdeşleşen bir şehirdir. Birbirinden farklı malzemelerle yapılan yemeklerinden dolayı dünya çapında bir üne kavuşan Gaziantep; Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilmiştir. Dünyada ülkesinin ismiyle değil, şehrinin ismiyle anılan tek mutfakta Gaziantep Mutfağı’dır.

Gaziantep’te gastronomi tarihle harmanlanmıştır. Bu özelliğinden dolayı Gazikültür tarafından şehir mutfağına dair birçok kitap yayınlanmıştır.

Bu minvalde Şiveydiz-Gaziantep Mutfağı adıyla yayınlanan kitap ile Gaziantep’in zengin mutfağında bulunan yemekleri ve tariflerini zengin fotoğraf görselleriyle ortaya koyulmuştur. Uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan bu kitap, Gaziantep’in sahip olduğu mutfak kültürünü bilimsel verilerle gözler önüne sermektedir.

Börekler, cacık-piyaz-salatalar, çorbalar, dolma ve sarmalar, kebaplar, köfteler, lahmacunlar, pilavlar, sade ve salçalı tencere yemekleri, yoğurtlu yemekler, zeytinyağlı ve yumurtalılar, tatlılar olmak üzere toplam 12 bölümden oluşan kitapta, her başlık altında kategorize edilen yemek tarifleri mevcuttur.

Öne çıkanlar