Gaziantep, zengin mutfağından ötürü, lezzet ile özdeşleşen bir şehirdir. Birbirinden farklı malzemelerle yapılan yemeklerinden dolayı dünya çapında bir üne kavuşan Gaziantep; Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilmiştir. Dünyada ülkesinin ismiyle değil, şehrinin ismiyle anılan tek mutfakta Gaziantep Mutfağı’dır.

Gaziantep’te gastronomi tarihle harmanlanmıştır. Bu özelliğinden dolayı GAZİKÜLTÜR A.Ş. olarak şehrimiz mutfağına dair birçok kitap yayınladık.

Bu minvalde Şiveydiz-Gaziantep Mutfağı adıyla yayınladığımız çalışmamız ile Gaziantep’in zengin mutfağında bulunan yemekleri ve tariflerini zengin fotoğraf görselleriyle ortaya koyduk. Uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan bu kitap, Gaziantep’in sahip olduğu mutfak kültürünü bilimsel verilerle gözler önüne sermektedir.

Börekler, cacık-piyaz-salatalar, çorbalar, dolma ve sarmalar, kebaplar, köfteler, lahmacunlar, pilavlar, sade ve salçalı tencere yemekleri, yoğurtlu yemekler, zeytinyağlı ve yumurtalılar, tatlılar olmak üzere toplam 12 bölümden oluşan kitapta, her başlık altında kategorize edilen yemek tarifleri mevcuttur.

Related projects