HALİT ZİYA BİÇER OBJEKTİF VE ARŞİVİNDEN SEYR-İ ANTEP

Hazırlayan: Mehmet Fatih Bozkurt

İlk Basım Tarihi2017
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma, Tarih
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltli
ISBN9789759011734
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası9

 

Halit Ziya Biçer, yıllarca herhangi bir beklentisi olmadan Gaziantep kültürünü yazıya geçirmiş, sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetlerde etkin rol almıştır. Daha çok Foto Mercek diye bilinen arşivinde Gaziantep’le ilgili binlerce fotoğrafı biriktirmiş ve kıymetli bir koleksiyon haline getirmiştir. Gaziantep için büyük önem taşıyan bu koleksiyon açıklamalı bir şekilde Seyr-i Antep kitabında bir araya getirilmiştir.

M. Fatih Bozkurt tarafından hazırlanan Seyr-i Antep kitabında yer alan Gaziantep’le ilgili 410 fotoğraf şu bölümlerden oluşmaktadır: Kitabın başına Halit Ziya Biçer’in kendi anlatımıyla hayat hikâyesi ve yaşam felsefesi bir röportaj şeklinde kitabı hazırlayan M. Fatih Bozkurt tarafından kaleme alınmış, sonrasında Osmanlı’dan Cumhuriyet'e Gaziantep Panoraması, Gaziantep Sokak ve Evleri, Mazi ve Meslekler, Sanayi Fotoğrafları, Milli Mücadele ve Cumhuriyet Dönemi Anma ve Kutlama Etkinlikleri, Geçmişten İzler, Gaziantep Ören Yerleri ve Gaziantep Folkloru, Gaziantep Sanatsal Çalışmaları başlıkları altında fotoğraflar tasnif edilmiştir.

Bu kitap Gaziantep'in yakın dönemini araştıracak olan tarihçilerin, edebiyatçıların, sosyal bilimcilerin Gaziantep’le ilgili çalışmalarına bir ışık tutacak, Gaziantep’in şu anda bulunduğu durumun geçmişten günümüze nasıl bir süreçten geçtiği fotoğraflarla ve daha da önemlisi fotoğraf altı yazılarıyla geçmişi aydınlatacaktır.

Öne çıkanlar