FIRAT'IN İNCİSİ: RUMKALE

Hasan Yelken

İlk Basım Tarihi2017
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma, Tarih
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltli
ISBN9789759011727
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası8

 

Rumkale, Gaziantep’in kültür ve doğa turizmi bağlamında önemli bir mevkidir. Fiziki konum itibarıyla, Rumkale dünyada suyun şekillendirdiği tarihi miraslar arasındaki nadir yerlerden biridir. Rumkale ve çevresi; Asur, Hitit, Memluk, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan yerler arasında bulunan Rumkale’de, Roma döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın burada İncil’i çoğalttığına inanılmaktadır.

Rumkale’nin bu özelliklerinden ve değerinden yola çıkarak Fırat’ın İncisi: Rumkale kitabı ve belgeseli meydana gelmiştir. Dt. Hasan Yelken tarafından kaleme alınmış olan kitap ve 2000’li yıllardan beri çektiği görüntülerden oluşan Rumkale belgeseli bölge için önemli bir kaynak olmuştur. Kitapta ayrıca Sultan II. Abdülhamid tarafından çektirilen 1890 tarihli Rumkale fotoğrafları ile aynı açıdan çekilen günümüz fotoğrafları karşılıklı olarak birlikte verilmiştir.

Bölgeyi merak edenler için bu çalışmanın kitap+ belgesel formatında düzenlenmiş olması dolayısıyla bilgi edinmenin yanında bölgenin zengin görsel güzellikleri gözler önüne serilmiştir. Böylece okuyucuya ayrıntılı ve keyifli bir çalışma sunulmuştur.

Öne çıkanlar