YUNUS EMRE DİVANI

Hazırlayan: Selim Yağmur

İlk Basım Tarihi2021
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltsiz
ISBN9786257518024
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası50

 

Gazikültür olarak Yunus Emre’nin günümüz ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamak amacı ile Yunus Emre Divanı’nı yayınladık. Yunus Emre, ortak değerimiz olarak evrensel bir değere sahip olduğu gibi yerele de hitap etmektedir. Çünkü, Türkçe’nin konuşulduğu ve Türk kültürünün yaşadığı her coğrafya Türk kültür coğrafyasının bir parçasıdır.

 

Yunus Emre seti içerisinde yayınladığımız bir diğer kitap, Türk düşüncesinin önemli isimlerinden Mehmet Kaplan’ın kaleminden Yunus Bir Haber Verir başlığını taşımaktadır. Yunus Bir Haber Verir… kitabı, Mehmet Kaplan’ın Yunus Emre ile ilgili kaleme aldığı deneme ve incelemelerden oluşmaktadır. Kitap, Mehmet Kaplan hakkında M. Orhan Okay’ın ve Yunus Emre hakkında İnci Enginün’ün uzun giriş yazıları ile başlamaktadır. Mehmet Kaplan’ın bu denemeleri ömrü boyunca yazmayı arzuladığı fakat tamamlayamadığı Yunus Emre kitabı düşüncesinden fragmanlardır. Netice olarak bu kitapta, bir ömür ısrarla Yunus Emre üzerine düşünmüş Mehmet Kaplan’ın kaleminden Yunus’un ve çağının dünyasına dalmakta, açtığı çığırın nesiller boyu Türk’ün varoluşunu nasıl şekillendirdiğini okumaktayız.

Yunus Emre, yaşadığı dönemle sınırlı kalmayarak kendisinden önceki mana dünyasını yaşadığı çalkantılı dönemde harmanlayarak geleceğe ve nihayetinde günümüze taşımasını bilmiştir. Yunus Emre üzerinde önemli incelemeleri bulunan Mustafa Kara bu hususa özellikle dikkat çekmektedir. Yunus Emre’nin yaşadığı dönemi, eserlerini, çağdaşlarını incelediği ve Gazikültür Yayınları arasında tekrar yayımladığımız Kalbe Düşen Cemre adlı eserinde onun “mana dünyası”na vurgu yapmaktadır. Bu özellikleri ile kitap, bir Yunus Emre monografisi hüviyetini taşımaktadır. 

Öne çıkanlar