ULUSAL VE YEREL BASINDA
25 ARALIK KUTLAMALARI
(1930-1971)

Dr. Samet Bayrak - Ecem Tan

İlk Basım Tarihi2021
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma, Tarih
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltsiz
ISBN9786254435645
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası42

 

Antep’in “Gazi” olmak yolunda verdiği mücadelenin neticesinde bağımsızlığını kazandığı gün olan 25 Aralık ilk gününü olduğu gibi bugünde coşku ile kutlamaktayız. Kurtuluş kutlamaları sadece Gaziantep’e özgü kalmamış ülke genelinde kutlanmış ve bu durum dönemin basınına yansımıştır. Buradan hareketle, kurtuluşumuzun 100. yıl dönümü kapsamında, basına yansıyan 25 Aralık kutlamalarını bir kitap haline getirdik.

Ulusal ve Yerel Basında 25 Aralık Kutlamaları (1930-1971) başlığı ile yayınladığımız kitapta 1930 ile 1970 yılları arasındaki ulusal ve yerel basında yer alan “25 Aralık Gaziantep Kurtuluş Bayramı” haberlerini derledik. Araştırma neticesinde belirtilen tarihler arasında yayın yapan Gaziantep, Vakit, Son Posta, Cumhuriyet, Milliyet, Kurun, Akşam, Haber, Ulus, Yeni Asır, Tan, Son Telgraf, Türk Sözü, Yeni Mersin, Yeni Sabah, Ulus Sesi, Yeni Gaziantep, Tasviri Efkâr, Halk Dili, Halk Dostu, Gaziyurt, Demokrata Güven, Demokrat Ülkü, Demokrat Ses, Cenup, Karayılan, Cihan, Sabah gazeteleri ile Başpınar ve Gaziantep Kültür ve Sanat dergileri gibi toplam 30 farklı yayına ulaşılmıştır. Söz konusu gazete ve dergilerin 24-25-26 Aralık tarihli sayılarında yer alan 25 Aralık kutlamalarına dair haberler arşiv taraması yapılarak hazırlanmıştır.

Kitapta kullanılan gazete ve dergilerin ilgili sayılarının orijinal metinleri dijital ortama aktararak; her sayının altına QR kodu uygulaması yerleştirdik.

Öne çıkanlar