ANTEP SAVUNMASI MANZUMELER - FOTOĞRAFLAR

F. Bilge Kazaz

İlk Basım Tarihi2017
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma, Tarih
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiCiltli
ISBN9789759011796
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası15

 

Antep Direnişinin İlk Kıvılcımı: Şehitkâmil, Antep Savunması’nın bayrak şehitlerinden Şehitkamil’in hayatını ve savunmadaki rolünü ortaya koyarken; hayatı ve ailesi ile ilgili bilinmeyenleri de gün yüzüne çıkarıyor.

Kitapta, Antep Savunması ana kaynaklarından ve tarihi belgelerden hareketle Şehitkâmil ile alakalı bilgileri derli toplu olarak bir araya getirilmiştir. Şehitkamil’in 2018 yılı itibarıyla yaşayan kardeşi Kemal Dilek’in verdiği anekdotlar ile kaynaklardaki bilgiler derlenerek konunun uzmanı kişilerle röportajlar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bir de belgesel film oluştularak geniş kitlelere yayılması hedeflenmiştir.

Kitabın asıl amacı rol model olması açısından Şehitkâmil’in hayatının, yaptıklarının ve o şehadet anında ne için şehit olduğunu genç kuşağa anlatmak olmuştur. 21. yüzyılda yetişen çocukların, teknolojiye hakim olurken geçmişinden kopmadan, geçmişten aldığı ilhamı ve bir sonraki döneme yansıtarak, tarih bilinci ve şuuruyla beraber geçmişini de benimsemeleri ve bu vatanın, bu milletin geçmiş 100 yılda nasıl bir olay geçirdiğini, hangi aşamadan geçtiğini unutmadan işlerine dört elle sarılmaları ve yapmaları gereken tek şeyin çalışmak olduğunu düşünüp ona göre odaklanlanmaları açısından Şehitkâmil ele alınmıştır.

Öne çıkanlar