FOTOĞRAFLARLA GAZİANTEP'TE TİCARET - ESNAF VE MESLEK GRUPLARI

Murat Uğurluer

İlk Basım Tarihi2016
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüAraştırma, Tarih
Sayfa sayısı72
Cilt BilgisiCiltsiz
ISBN9786058346024
Barkod9786058346024
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası3

 

Gaziantep’te çok çeşitli meslek grupları ve canlı bir çalışma hayatı tarihi süreç içerisinde kendisini göstermektedir. Çalışma hayatına dair her bir fotoğraf ise anlara şahitlik etmemizi sağlamaktadır.

Fotoğrafın akıp giden zamanın içindeki bir anı ölümsüzleştirme yeteneğinden hareketle, günümüze ulaşan çeşitli fotoğraf, fotokart ve kartpostallar, Gaziantep’in el sanatları, ticaret ve imalat hayatı ile kentte faaliyet gösteren esnaf ve meslekler hakkında arşiv belgelerinden farklı; daha canlı, daha gerçekçi ama aynı zamanda bugün artık büyük ölçüde değişmiş ve unutulmaya yüz tutmuş bir dünyayı, bu çalışma ile gözler önüne sermektedir.

Bu düşünceden hareketle Fotoğraflarla Gaziantep’te Ticaret-Esnaf ve Meslek Grupları adıyla yayınladığımız bu çalışma, Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında bu şehrin ticari ve sanayi altyapısının ve birikiminin ne kadar derin olduğunu ortaya koymaktadır. 19. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıl içlerine uzanan bir zaman diliminde Gaziantep’teki imalat ve ticaret hayatını çeşitli yönleriyle ele alan görsellerden oluşan bu çalışmada, her bir sayfada yer alan görsel malzemenin içeriği, türü, ebadı, varsa tarihi ile editör ya da fotoğrafçısının ismi özellikle belirtilmiştir. Ayrıca her bir görsel malzeme ile ilgili kısa açıklamalar kullanılmıştır. Bu özellikleri ile Gaziantep’in geçmişine yaptırdığı yolculukta iyi bir kılavuz niteliği taşımaktadır.

Öne çıkanlar