DİRENİŞ ANTEP SAVUNMASI

Monopoly Oyunu

İlk Basım Tarihi2020
Orijinal DilTürkçe
Baskı Sayısı1
TürüOyun, Tarih
Sayfa Sayısı 
Cilt BilgisiOyun
ISBN9786058123755
Barkod 
YayıneviGazikültür
Yayın Numarası26

 

Antep Savunması’nın 100. yıldönümünde dünyaca ünlü Monopoly oyununu “Direniş Antep Savunması”na uyarladık. Monopoly’nin eğitici yanını ortaya çıkartarak, görsel hafızaya hitap eden bu oyunun kurtuluş mücadelesini gelecek nesillere aktarması açısından öneminin yüksek olduğu kanaatindeyiz.

Şehrin müdafaasında, annesine saldıran Fransız askerlerine taş atarak karşı koymaya çalışan Şehitkâmil, köprübaşındaki mücadelesiyle Şahinbey, bağımsızlık için gösterdiği kararlılıkla Karayılan ve 6 bin 317 şehit gelecek nesillerin hafızasına kazımayı amaçlamaktayız. Diğer bir amacımız ise dijital çağda çocuklarımıza, gençlerimize ulaşmayı sağlamaktır. Böylelikle dünyaca ünlü ve kasıtlı yapılan oyun, uygulama vs. gibi uygulamalara milli-manevi alternatifler oluşturmuş oluyoruz.

Antep Savunması’ndaki bütün cephelerine monoply oyununda yer verdik. Oyun kartlarımızdan yola çıkarak çocuklarımıza her birini canlandıracak birer kahraman ve rol modeller sunduk. Oyun kartlarına; Şehitkâmil, Karayılan ve Şahinbey gibi önemli kahramanların mücadele dönemindeki hikâyelerini, davranışlarını ve söylemlerini yazdık. Yapmış olduğumuz oyun, ortaokul çağlarındaki çocuklar için geçerlidir. Oyunda 2 ila 5 kişi yer alabiliyor. Herkes bir karakter seçiyor. Öte yandan oyunda soru kartlarımız bulunuyor. Milli Mücadele ve görev kartlarımız da mevcut. Oyunun içinde çocuklar birbirlerine soru soruyor. Soruları; kolay, orta ve zor olarak kategorize ettik. Oyunu başarılı bir şekilde bitiren kişi ise “Antep Gazilik Belgesi” kazanıyor. Burada oyunun eğitici yanının yüksek olduğunu vurgulamak gerekiyor. Çünkü Monopoly, görsel hafızaya da hitap eden bir oyun anlayışına sahip. Gelecek nesillerimize aktarılması açısından bu uyarlama oyunun önemi yüksek.

Öne çıkanlar