Kültür - Sanat

GAZİANTEP İKİNDİ SÖYLEŞİLERİ’NİN KONUĞU ŞAİR ZEYNEP ARKAN’DI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ himayesinde her ay gerçekleştirilen Gaziantep İkindi Söyleşileri programının bu haftaki konuğu 2020 Necip Fazıl Ödülü sahibi şair Zeynep Arkan’dı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Gaziantep’in kültür, sanat, edebiyat hayatına katkı sunulması hususundaki talimatları, Gazikültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Tanrıöver’in teklifleri ve Gazikültür AŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Yakar’ın koordinasyonunda gerçekleştirilen Gaziantep İkindi Söyleşileri programında Türk edebiyatının önemli isimleri eski Antep evlerinde konuk ediliyor. Gazikültür AŞ merkez binasında 14 Ağustos Cumartesi günü 17.00’de gerçekleştirilen son söyleşide “Kent ve Edebiyat” üst başlığı altında “Şiir, Şair ve Kent” konusu üzerinde duruldu. Öykücü Muhammet Erdevir moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Zeynep Arkan şunları söyledi:

“Şair kente tam ortasından, içeriden bir gözle bakar. Kentten beslenir, kenti besler. Tarih boyunca böyle olmuştur bu. Geleneksel şiir mekâna biraz pastoral bir gözle bakarken modern şair kentin içinden bir gözle bakar. Yahya Kemal mesela İstanbul’u yüceltici bir gözle işler. Keza Necip Fazıl, Orhan Veli veya Behçet Necatigil’in de yaşadıkları kente bakışı da bu şekildedir. Çünkü kentin mimarisi ve kültürel dokusu şairlik kumaşının oluşumunda da etkilidir.

Zeynep Arkan program sonunda “İkrar” ve “Orada Merhamet Varmış” adlı şiir kitaplarını imzaladı

Modern insan gelenekle bağları zayıflamış insandır. Modern şiirin merkezinde de bu persona problemi vardır. Tedirginlik ve şaşkınlığın sebebi biraz da bu. Modern kent ve insan ilişkisi gündelik dili olduğu kadar şiir dilini de etkiliyor ve sonunda şiire sızıyor tüm varlığıyla. Ancak şair gündelik yaşamın sıradanlığına değil has şiirin yol göstericiliğine yönelmeli. Has şiir biraz da bu nitelik arayışından doğuyor.

Gaziantep’in çok özel bir dokusu var, Antep evlerinin büyüleyici bir atmosferi var. Bunlar kültürü ve edebiyatı besleyecek güçlü kaynaklar. Adımınızı attığınız her yer kültür ve tarih kokuyor. Renk, koku, tat ve sesler edebiyatçının muhayyilesini besleyecek güçte. Davetiniz ve konukseverliğiniz için teşekkür ederim.”

İzleyicilerin samimi ilgisiyle gerçekleşen programın ardından Zeynep Arkan katılımcılara “İkrar” ve “Orada Merhamet Varmış” adlı şiir kitaplarını imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir